iSCSI diskin GUID numarasının elde edilmesi


Merhaba Arkadaslar,

10gig niclerin yaygınlaşması ile yayılan iSCSI üzerinden disk hizmeti sunma olayı bir çok problemi de yanında getirmektedir. Artıları olduğu da söylenebilir. Ama konu bu değil. Disk sayıları arttıkça bir initiator e birden çok disk bağlandıkça ve üzerinden zaman gectiginde dökümantasyon bile başınızın sıkışmasının önüne geçmiyor. SAN tarafında belirli bilgiler var ama isletim sistemi tarafında iki diski birbiriyle bagdastıracak çok bir bilgi yok o yüzden iyi bir dökümantasyon gerekli… Benim sürekli karşıma çıkan bu disk hangi disk hangi initiator altinda ya da tüm initiatorler görüyor olması. Bu durumunda bağdastırma için elinizde sadece bir bilgi kaliyor; GUID!! yada WWID Disk oluşturulurken en belirgin tanımlayıcı olarak öne çıkan guid-wwid, diskin bağlandığı işletim sisteminde de değişmeyen bir numara olarak imdada koşmaktadır.

GUID numarasını Linux İşletim Sisteminde(denenen dağıtım redhat ve türevleri) elde etmek istediğimizde şu adımları izleyebiliriz.

1. iscsiadm -m session -P3 komutunu çalıştırarak linux makine deki açık iscsi oturumları vasıtasıyla hizmet veren disklerin listesini almak.(eger multipathi kurmussaniz multipath -ll komutuylada görebilirsiniz)

2. Diskler /dev altında hangi isimle bağlanmışsalar o isimleri kullanarak scsi_id -g -u -s /block/sdX komutuyla guid numaralarını elde etmek.

Örnek;

Attach edilmiş diskin adı sdc olsun. GUID ini elde etmek için

scsi_id -g -u -s /block/sdc

Not: benim isletim sisteminde / altında block diye bir dizin yok demeyin. aynen görüldüğü seklinde çalıştırın. /dev/sdc , /sys/block/sdc gibi yazımlarla herhangi bir bilgi elde edemessiniz!!