Microsoft Hyper-v 2012 den VMware 5.1 e dönüştürme


Merhabalar arkadaslar,

Bildiğiniz üzere normalde hyper-v den vmware e çevirme işlemlerinde VMware in ücretsiz sunduğu VMware Converter Standalone yazılımı mevcut ve bu yazı yazılırken 5.1 sürümüne sahiptir. Hyper-v de karşılaştığımız problemler nedeniyle makineleri VMware e çevirelim dediğimizde bir hevesle; kursağımızda bıraktı meret. Meğer Hyper-v 3.0 yani Microsoft Windows 2012 de yer alan Hyper-v makinelerini dönüştüremiyormuş. Anammmm, kaldık mı böyle. Hobarey hobareyyy!!

E napcaz!, araştır araştır dur. :/ Ne doğru dürüst bir döküman ne doğru dürüst bir bilgi mevcut. Üstelik nette Microsoft dominantlığı nedeniyle arama sonuçları bile “Vmware den Hyper-v” ye şeklinde bilgilerle doluyor. Bu durum amaaan ya kim uğraşıcaz diyerekten erteledik erteledik yumurta neticeye gelinceye kadarrr. Neyse işin hikayesi bir yere kadar,

Kısaca olay şu adımlarla gerçekleştiriliyor;

1. Makine kapatılarak Hyper-v sanal makine diski(.vhd) .vmdk ya dönüştürülür.

2. Dönüştürülen disk VMware datastoruna upload edilir.

3. Disk eklemeden bir VMware sanal makinesi oluşturulur.

4. Upload edilen diskler VMware sanal makinesine IDE diski olarak eklenir.

5. Makine açılır. İşler tıkırında? Eğer diskleri genişletmeyecekseniz ve IDE ile ilgili bir problem yoksa işlem burada biter! Varsa,

6. Disk bağlantısı SATA ya çevrilir.

7. İşletim sistemi %99 ihtimalle mavi ekran hatası(0x000007B) vererek açılmayacağından regeditte takla attırılır.

8. VMware tools yüklenir, silinen IP adresi girilir. Rahat bir nefes alınır :/

Kısası buydu. Uzatacak olsam anam anam bitmez tükenmez.  Kim yazacak o kadarını diyerekten ve olay hakkında bilgi sahibi bir insanla muhatap olduğumuzu düşünerekten olayı madde madde özetleyeyim barii 🙂

1. VHD uzantılı Disklerin VMDK Biçemine Dönüştürülmesi

Bu işlem birkaç araçla gerçekleştirilebiliyor. Benim denediğim araçlar Starwind V2V Image Converter ve . Ama en son çalışmamı test ederek WinImage yazılımını kullandım. 30 gün deneme sürümü ile işinizi görebilecek seviyede bir zaman sağlayan bu araçla basit bir şekilde vhd leri vmdk ya dönüştürüyoruz. Şu şekilde yapıyoruz:
– Sanal Makine kapatılır. (Gerekli olacak IP bilgilerinin elinizde olduğundan emin olunuz.)
– WinImage 9.0 yazılımı çalıştırılır. OK a tıklanır. Disk Menüsünden -> Convert Virtual Hard Disk Image seçeneği tıklanır. Dönüştürülecek disk seçilir. Seçilen diskin vmdk olarak kaydedileceği lokasyon bilgisi ve ismi girilerek kaydet tıklanır. Bu işlem orjinal vhd dosyanızda herhangi bir değişiklik meydana getirmez. Dönüştürülen bilgi sizin belirttiğiniz adda, belirttiğiniz konuma kaydedilir. İşlem disk boyutuna göre zaman alan bir işlemdir. Bu işlem bittikten sonra diğer adıma geçilebilir.

2. Dönüştürülen Diskin VMware Datastoruna Upload Edilmesi

Bu işlem için winscp(ssh açık olmalı) yi ya da vCenter ı kullanabilirsiniz. Ben vCenter üzerinden yaptım. DataStores and Datastore Clusters sekmesine geçiş yapın. Sanal makineyi oluşturacağınız bir diske(heralde shared dir) sağ tuş tıklayıp Browse Datastore yapın. Açılan pencerede yer alan üstteki düğmeleri kullanarak bir klasör oluşturun ve upload file seçeneği ile dönüştürdüğümüz vmdk diskini seçerek oluşturduğumuz klasöre gönderme işlemini başlatın(işlem bittiğinde makinenin adını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz, yada upload etmeden önce…). İşlem devam ederken sanal makine oluşturma işine başlayabiliriz.

3. Disksiz Sanal Makine olusturma

“custom” seçeneği ile istediğimiz özelliklere sahip bir makine oluştururken “Select a disk” adımında “Do not create disk” seçeneğini kullanarak disksiz bir sanal makine oluşturalım.

4. Disklerin Oluşturulan Sanal Makineye Eklenmesi

Upload işlemi bittiğinde oluşturulan sanal makinenin ayarlar(settings) penceresi açılarak “Add” tıklanır. Gelen menüden disk seçilir. Browse ile datastora göz atarak hangi klasöre attıysak upload ettiğimiz diski seçiyoruz. Bağlantı arayüzü(Virtual Device Node) olarak sadece IDE nin geldiğini göreceğiz. Bu bağlantı noktası(Virtual Device Node) disk boot sektörünün yer aldigi diski göz önünde bulundurarak IDE(0:0) dan baslayarak diskleri eklenir(örnegin; Windows ise c: sürücüsünün bulunduğu diski IDE(0:0) a d: sürücüsü ayrı diskteyse IDE(0:1) bağlantı noktasına). Makine başlatılır. Hyper-v de çoğunlukla diskler IDE olarak bağlandığı için sistemin açılması sorunsuz olarak gerçekleşecektir. Makine açıldığında VMware tools yüklenerek IP ayarları gerçekleştirilir. İşlem bitmiş gibi gözüküyor.

Fakat disk genişletme falan bir eylem gerçekleştiremiyorsunuz. IDE diskler üzerinde genişletme işlemleri vb. işlemler gerçekleştirilemediğinden dilerseniz Virtual Device Node ları SATA arayüzü ile bağlamak zorundayız. Fakat dananın kuyruğu zaten SATA bağlantısı yapmak istememizden sonra kopuyor. Dilerseniz devam edelim.

5. IDE bağlantı noktalarının SATA ya Çevrilmesi

Aslında IDE->SATA çevrimi göreli kolay bir işlem. Asıl bomba çevrim sonrası windowsun tanıdık uyuz ekranı. Kısaca BSOD deniliyor bu uyuza. Neyse sanal makineyi kapatıyoruz. Sanal makine ayarlarına girerek diskleri siliyoruz. SSH ile sanal makine hostuna bağlanıyoruz.
Adımlar:
# cd /vmfs/volumes// komutuyla ilgili lokasyona geçiş yapıyoruz. SATA ya çevirmek istedigimiz diski vi komutuyla açıyoruz.
# vi .vmdk komutuyla açarak ddb.adapterType = “ide” satırını buluyoruz.
# ddb.adapterType = “lsilogic” şeklinde yada işletim sisteminin desteğine göre ddb.adapterType = “buslogic” şeklinde değiştiriyoruz(win 2008r2 de lsilogic i seçerek yaptım). Değişiklik için vi de i ile edit moduna geçiyoruz. Değişiklik tamamlanınca Esc tuşuna basarak View moduna geçiyoruz. Sonrasında alttaki komutu çalıştırarak işlemi tamamlıyoruz.
# :wq komutu değişikliği kaydederek çıkıyoruz.

Diğer diskler için aynı şekilde yaptıktan sonra, vCenter a geçip sanal makine özelliklerine tekrar giriyoruz. “Add” tuşu ile açılan pencerede “Harddisk” seçeneğini tıklayarak Datastoreda yer alan diskimizi seçiyoruz. İleri tuşunu tıkladığımızda artık Virtual Device Node listesinde SATA yı görmekteyiz. Boot diski için IDE de yaptığımız gibi SATA(0:0) ı seçip işlemi tamamlıyoruz. Kaç diskimiz varsa aynı şekilde yaparak diskleri ekliyoruz.

Böylelikle değişiklik tamamlanmış ve IDE diskler SATA şeklinde bağlanmış duruma getirme işlemi sona ermiş oluyor. Bundan sonra diskleri büyültme küçültme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliriz.

Makineyi başlatabiliriz. Açılıyor gibi? Aha açıldı açılacak. Çaaaaaaaaaaaaaatttt mavi ekran hatası. Ama çok hızlı ne olduğunu bile göremedik. Sistem yeniden başlıyor? Yine aynı şekilde? Üçüncüde farklı bir ekran geliyor? Restore ekranı? e tamam recovery yap diyosun cd(win 2008r2) mi istiyor? Kellim kellim la yenfa? aynı şeyler dönüp dolanıyor. Eğer bu arada eliniz hızlıysa(başka yöntemde var da uzatmayalım) print screen tusu ile mavi ekran görüntüsünü hafızaya alıp painte yapıştırabilir ne yazdığını görebilirsiniz. Ama ben size söyleyim. Özetle 0x000007B hatası veriyor arkadaş. Peki napacağız o zaman? sonraki maddeye uçalım…..
Untitled

6. 0x000007B hatasının Çözümü

Eğer işletim sistemimiz windows 2008r2 ise ; Sanal makineye bir kurulum cd si takıp makineyi cd den başlatıyoruz. Kurulum ekranı geliyor ve biz dil ayarlarımızı seçtikten sonra “install now” tuşunun dibinde yer alan “recovery ….” seçeneğini seçiyoruz. Bir diyalog kutusu geliyor bu kutuda en altta yer alan MS-DOS Command Prompt… seçeneğini tıklayarak komut satırını açıyoruz.

# Komut satırına regedit yazarak enterlıyoruz.
# Açılan regedit penceresinde soldaki ağaç yapısında HKEY_LOCAL_MACHINE nodunu tıklıyoruz.
# Menüden File -> Load Hive seçeneğini tıklıyoruz.
# Windows dizinine göz atarak yani virtualdisk > windows\system32\config\ altında yer alan system dosyasını seçiyoruz.
# Seçim işlemini onayladıktan sonra bir isim soruyor bağlantı için v2v diyebilirsiniz.
# HKLM\v2v\ControlSet001\services\LSI_SAS noduna kadar iniyoruz ve Start tipindeki REG_WORD ü 0 yapıyoruz.
# HKLM\v2v yi sadece seçili hale getiriyor ve menüden File -> Unload Hive seçeneğini tıklıyoruz.
# Regediti kapatıp makineyi restart edebiliriz. Makine yeniden açıldığında büyük ihtimal açılacak ve yeni sürücüleri bulup yükleyecektir. açılmassa aynı işlemi pciide\Start->3 ve intelide\Start->0 durumuna getirmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer işletim sisteminiz windows 2012 ise recovery menüsünü seçtiğinizde cdye ihtiyac duymadan otomatik olarak menüye girecektir. Fakat öncesinde makine açılırken hemen F8 tuşuna basarak güvenli modda açmayı deneyebilirsiniz. Eğer güvenli modda makine açılırsa hiç birşey yapmadan makineyi yeniden başlattığınızda makine düzgün bir şekilde açılacaktır. Bilmiyorum artık nasıl oldu ama bende oldu. Yok açılmassa eğer, 2008r2 de yaptığımız adımları uygulayabiliriz. Henüz denemedim, bilmiyorum çalışır mı.

Kolay gelsinn….