NFS paylaşım alanında dosya öznitelikleri korunarak kopyalama işlemi


Merhabalar,

Eğer NFS paylaşımları kullanıyor ve çeşitli sebepler nedeniyle v3 opsiyonuyla mount edilmiş paylaşımlara sahipseniz bazı problemler yaşayabilme durumunuz mevcuttur. Bunlardan biri başımıza gelen;
Move ya da cp yaptığımızda “preserving permission for X: operation not supported” hatasıyla sürekli muhatap olup işlemin gerçekleşmemesi durumudur.
Bu durum özellikle NFS share lar arası “mv”, “cp -p” işlemlerinde karşımıza çıkıyordu.

mv: preserving permissions for `/u02/abc': Operation not supported
cp -p: preserving permissions for `/u02/abc': Operation not supported

Çeşitli şekillerde test ettikten sonra bir parametre eksikliği nedeniyle bu problemin meydana geldiğini gördük; “noacl”. Evet eğer mount opsiyonlarınız arasında noacl direktifi yok ise mv ve cp -p işlemi ACL niteliği olup olmamasına bakmaksızın bu nitelikleri kopyalamaya çalışmaktadır. Bu nedenle açıksa fstab a yazmanız gerekmektedir.

Üretim ortamında yer alan bir sunucunuzda böyle bir problem mevcutsa başınız biraz ağrıyabilir. Çünkü umount/mount yapmak zorunluluğu var.
Ağzım yanarak öğrenmiş bulunmaktayım ki mount -o remount komutu mount edilirken kullanılan opsiyonlar üzerinde değişiklik yapıyor örneği; rw yi ro yapabilir. ama yeni bir opsiyon ekleyemiyor. Ya da ekliyosa bile noacl için bu mümkün değil.

Kolay gelsin.